O echipă formată din medici specialiști ai Rețelei Medicale Wellborn au fost prezenți săptămâna trecută, la Helsinki (Finlanda), la cel de-al 32-lea congres internațional al profesioniștilor din domeniul Reproducerii Umane Asistate și Embriologiei.  Printre cele mai importante subiecte discutate, s-au aflat: proceduri și tehnici de Fertilizare in Vitro, viziunea multi disciplinară asupra metodelor de preconcepție și de monitorizare a sarcinilor cu grad ridicat de risc, endometrioza – noi cercetări și studii de caz în domeniu, proceduri și tehnici de embriotransfer, înțelegerea Reproducerii Umane Asistate prin ceea ce înseamnă celulele stem, embrionul prematur – genetică și dezvoltare, importanța procedurilor și tratamentelor personalizate în cazul pacienților diagnosticați cu probleme de infertilitate, chirurgia reproductivă, precum și multe altele.

Devenită un obicei al specialiștilor din domeniul medical și în special o acțiune încurajată în Rețeaua Medicală Wellborn, echipa de medici prezentă la eveniment a împărtășit către colegii din departament sau din specialități complementare a celor mai importante concluzii, tehnici, proceduri sau studii de caz, precum și exemple despre tehnologii, aparatură medicală ultraperformantă.

Dr. Deliana Predoi, Dr. Alina Bolintineanu, Dr. Oana Moise, alăruri de medicii embriologi dr. Andreea Mustață și dr. Lăcrămioara Sandu sunt numele reprezentative ale Spitalului Wellborn și ale domeniului de Reproducere Umană Asistată/Fertilizare in Vitro care au adus în România, la finalul congresului, cele mai utile informații din domeniu, cu aplicare imediată pe segmentul de pacientură al Spitalului Wellborn.

Toate aceste informații și practici aduse în Spitalul Wellborn de către echipa de medici prezentă la cea de-a 32-a ediție a congresului ESHRE este, de fapt, un pas firesc spre pacient și spre rezolvarea unei cazuistici complexe și extrem de sensibile, așa cum este cea regăsită în primul centru de tratatare specializată a infertilității din România, Rețeaua Medicală Wellborn.