Cauta
Cautare

Ce inseamna existenta unui dotari specifice imagisticii medicale in departamentul de medicina materno-fetala

Prevenția și diagnosticarea precisă și rapidă a celor mai importante afecțiuni este definită ca direcția principală a medicinei moderne și a tehnologiilor avansate, atent monitorizate și gestionate de medicii specialiști, cu experință validă în domeniu.

De-a lungul timpului, Rețeaua Medicală Wellborn a investit constant în departamente complete și complexe, care să asigure toate condițiile necesare diagosticării prin imagistică medicală de top, pentru zeci de mii de pacienți din România și din afara granițelor.

• Capacitatea de a examina corect și rapid pacienții, în mod non-invaziv, printr-o gamă variată și completă de ecografii: obstetricale, de mofologie fetală, ginecologice, mamară, în contextul patologiilor sau în cazul suspiciunilor tumorale.
  • Investigații imagistice specializate – exemplu: puncții – cu ghidaj ecografic
  • Obținerea informațiilor cu rol anticipativ – capacitatea de vizualizare precoce a fătului cu ajutorul tehnologiei avansate, începând din primul trimestru de sarcină (calitate foarte bună a imaginii, experiență în citirea corectă a rezultatelor imagistice de către echipa ultraspecializată de medici)
  • Serviciile medicale de tip screening sunt extrem de utile în depistarea precoce a tuturor formelor ca cancer
  • Capacitatea depistării unei game largi de afecțiuni ginecologice, prin existența unor aplicații software avansate ce permit citirea și interpretarea la nivel micro

Rețeaua Medicală Wellborn oferă acces pacienților la un set definit de analize de imagistică medicală, recomandate a fi efectuate ciclic, în raport cu vârsta și cu istoricul medical al fiecărui pacient.

De asemenea, prin contract cu Casa de Asigurări de Sănătate (București – prin Spitalul Wellborn și Dâmbovița – prin Clinica Promed System), pacienții pot accesa anumite servicii de imagistică decontate.

Mai multe detalii, aici.

Specialități și competențe medici:

Echipa multidisciplinară din cadrul Rețelei Medicale Wellborn deține competențe valide corelate serviciilor medicale de imagistică:

• Competențe în ecografie obstetricală-ginecologică
  • Competență în colposcopie
  • Competență în histeroscopie

Cifre:

• Peste 15.000 de ecografii efectuate în Rețeaua Medicală Wellborn, în cadrul Spitalului Wellborn din București și în Clinica Promed System din Târgoviște.

Echipamente

Ecografe ultraspecializate:

• 3 ecografe GE E8 Voluson, de ultima generatie, pentru diagnostic prenatal si urmarirea sarcinii;
  • Prin sistemul complex de ultrasunete, ecograful este destinat identificării celor mai mici detalii în procesul recomandat de medici, cu rol în examinarea constantă a sănătății femeii, de la examenele de rutină până la suspiciuni sau diagnostice avansate.
  • Sistemul software avansat permite vizualizarea și analiza în paralel a mai multor imagini medicale.
  • Cu ajutorul tehnologiilor 3D/4D, claritatea imaginilor rezultate în urma examenelor imagistice permite diagnosticarea corectă a pacienților.

Ecografe-ultraspecializate Ecografe-ultraspecializate-wellborn

• 1 ecograf GE VIVID, pentru urmarirea cordului fetal si al nou-nascutului;
  • Sistemul de evaluare cardiovasculară prin intermediul ultrasunetelor este creat special pentru a determina în mod corect, rapid și non-invaziv eventuale probleme ale cordului fetal și al nou-născutului.
  • Acest tip de evaluare imagistică avansată oferă pacientului o viziune amplă asupra sănătății sale, la costuri extrem de reduse.

Publicat in ARTICOLE MEDICALE by Wellborn